Tabere de integrare pentru copii cu nevoi speciale
Prezentare tabere

CONIL'S CAMP este locatia proprie a Asociatiei CONIL, un loc special, unde de mai bine de 5 ani se organizeaza tabere tematice de vara, excursii de 1-3 zile si evenimente pentru copii - prescolari, scolari mici si mari -.

CONIL'S CAMP este situat la 22 Km de Bucuresti, in localitatea Vadul Anei, comuna Branesti.
Vila CONIL, amplasata pe un teren de 3.000 mp, inconjurata de un spatiu generos de joaca si de recreere, ofera un loc primitor in mijlocul naturii, pe malul lacului Branesti.

In imediata vecinatate a vilei exista 5 bungalouri confortabile, toate la umbra unor mesteceni si nuci falnici. CONIL'S CAMP ofera numeroase facilitati de distractie si de activitati educative pentru copii, asigurate de animatorii si coordonatorii nostri de activitati, fiecare cu multa experienta in lucrul cu cei mici.

Ferma de animale de la CONIL'S CAMP este un alt punct de atractie pentru cei ce trec pragul acestui minunat loc!

Incepand cu luna aprilie, pana in septembrie, la CONIL'S CAMP se deschide sezonul de excursii scolare de 1-3 zile, urmate, in vacanta de vara, de taberele tematice foarte variate si atractive. CONIL'S CAMP este locul ideal pentru o vacanta de neuitat, o saptamana de vis, cu educatie si distractie maxime, la preturi minime!

Capacitatea taberei este de 24 locuri, din care 10 locuri in vila si 14 locuri in bungalouri. In cazul prescolarilor, in vila mai pot fi suplimentate inca 6 paturi de dimensiuni mai mici. Bucataria proprie asigura mese de cea mai buna calitate, mereu apreciate de oaspetii nostri. Exista grupuri sanitare si dusuri separate fete - baieti.

Tabere de integrare

Asociatia CONIL organizeaza, in cadrul programelor si proiectelor sale dedicate copiilor si tinerilor cu nevoi speciale, Tabere de Integrare la CONIL'S CAMP, in cadrul carora copiii cu cerinte educationale speciale - CES sau cu dizabilitati petrec o saptamana de vacanta.

Aici, ei socializeaza cu copiii tipici, invata cum sa-si foloseasca deprinderile de baza in viata de zi cu zi, cu ajutorul animatorilor si voluntarilor asociatiei.

Taberele de integrare s-au bucurat, incepand cu anul 2011, de participarea multor copii tipici si copii cu dizabilitati de vedere, de auz, copii cu tulburari de spectru autist, ADHD, hiperkinezie, Sindrom Down.

Incepand cu anul 2012, la CONIL'S CAMP s-au desfasurat patru serii de Tabere de integrare: 2011 - Tabara pentru copii hipoacuzici, finantata de Fundatia Vodafone Romania; 2012 - Tabara pentru copii nevazatori si ambliopi, finantata de Stryker Romania; 2012 si 2013 - Tabere pentru copii insulino-dependenti, finantate de Roche Romania.

In 2014 a avut loc cea de a treia Tabara de integrare pentru copii insulino-dependenti, tabara organizata in perioada 25 - 30 august 2014, in aceeasi locatie din satul Vadu Anei, pe malul lacului Branesti. Acest proiect a fost premiat cu Premiul I la Gala Societatii Civile in 2015 (click pentru detalii).

Link-uri

Blog Asociatia CONIL
Tabara pentru copiii insulino-dependenti aici
Vacanta copiilor insulino-dependenti aici