Scoala Primara CONIL
Curriculum romanesc

Filosofia Scolii Primare CONIL este aceea de a-i sprijini pe elevii nostri printr-un proces educational adaptat nevoilor proprii si printr-un curriculum care sa le asigure suportul in dezvoltarea lor intelectuala si emotionala. Acestia vor fi initiati in deprinderea aptitudinilor de baza si stimulati sa-si imbunatateasca abilitatile sociale si intelectuale.

Scoala Primara CONIL isi desfasoara activitatea in conformitate cu prevederile din Curriculum-ul National (programa romaneasca).

Ne incadram in parametrii stabiliti de Ministerul Educatiei Nationale sub toate aspectele: atingerea obiectivelor educationale pe an de studiu, manuale si instrumente de predare avizate, metode de evaluare a elevilor recunoscute etc. Aceasta insemna ca elevii Scolii Primare CONIL fac parte din sistemul romanesc de invatamant si ca pot urma treptele superioare in orice institutie de invatamant acreditata în Romania.

Programa Scolii Primare CONIL reprezinta o abordare eclectica a curriculum-ului educational, imbinand activitatile initiate de elevi, cu cele organizate si conduse de catre profesori. Astfel, procesul educativ le da copiilor oportunitatea de a-si urma ariile proprii de interes, ajutandu-i sa se cunoasca pe sine.

Creativitatea, solutionarea de sarcini si invatarea din proprie initiativa sunt practici curente, prezente in toate ariile curriculei. Elevii sunt implicati activ in procesul de invatare prin tehnici de predare formale si non-formale.

vezi mai mult

Transdisciplinaritate
Trasdisciplinaritate Educatia transdisciplinara se bazeaza pe reevaluarea rolului intuitiei, imaginatiei, sensibilitatii si corpului in transmiterea cunostintelor.

Predarea si invăţarea reflecta "lumea reala, care este interactiva".

Abordarea noastra este una transdisciplinara, integrativa. Aceasta, pe de o parte, permite in continuare elevilor sa tinteasca performanta in anumite discipline, iar pe de alta parte ii invita sa depaseasca granitele acestora in aplicarea elementelor invatate.

Transdisciplinaritatea este sustinuta prin activitati specifice: temele scolii, evenimentele lunare, Optionalele CONIL si Cluburile CONIL.