CONIL Fest :: FESTIVALUL INTEGRARII
Festivalul Integrarii da startul verii!
Conil FestAfisul Conil Fest 2016 - editia a XIII-a

CONIL Fest 2016 Editia a XIII-a,
21 – 22 mai, Gradina de Vara a Teatrului "C. Tanase", Parcul Herastrau

Timp de doua zile (21 – 22 mai 2016), scena Gradinii de Vara a Teatrului "Constantin Tanase" din Parcul Herastrau va fi gazda evenimentului artistic deja consacrat CONIL Fest – Festivalul Integrarii 2016, editia a XIII-a!

CONIL Fest este organizat de Asociatia CONIL si Asociatia 3 M, in parteneriat cu Teatrul de Revista "Constantin Tanase" din Bucuresti si propune publicului un concept unic prin faptul ca promoveaza talentele de orice fel, tipice si atipice.

Festivalul Integrarii va aduce in fata publicului copii si adolescenti – de la 3 la 18 ani – din rândul trupelor de dans, al grupurilor si cluburilor artistice, al scolilor sau a gradinitelor din Bucuresti si din tara – Ploiesti, Ilfov sau Vrancea.

Publicul va avea parte de momente artistice deosebite de interpretare vocala sau instrumentala, balet, scenete de teatru, dansuri moderne sau populare, reprezentatii sportive si de arte martiale si multe surprize de la invitati speciali, artisti cunoscuti, prieteni ai festivalului.

In spiritul incurajarii talentelor, fie ele tipice sau cu nevoi speciale, – promovat de Asociatia CONIL, intre participanti se vor numara si elevi ai scolilor speciale (de vedere sau de auz si ai Școlii Primare CONIL – prima scoala din Bucuresti pentru copii cu CES), care vor sa arate ca, dincolo de dizabilitate, de eticheta Sindromului Down, a autismului sau altor deficiente, exista abilitatea care trebuie promovata!

Invitam pe toti amatorii de frumos la un spectacol complet, sustinut de mai bine de o mie de tineri artisti talentati la muzica, dansuri moderne, balet, interpretare vocala, instrumentala sau teatrala! Editia precedenta a festivalului, din luna ianuarie a acestui an, a reunit pe scena peste 1300 de participanti!

Intre invitatii speciali si participatții deja inscrisi se numara: Selin Ozer, Mohammed Abedin, Antonia "The Greek Diamond" si Ansamblul Asteria, Trupa de Dans Pasitos, Scoala Primara CONIL, Dance World, Lic. Tehnologic Special Nr. 3, Ansamblul "Crăișorii Pietrei Craiului" din Zarnești, IDO Dance, Școala de Dans "Soleil", CONIL Band, Alexandru Manaila, Bianca Georgescu, Gradinita Capsunik, Pro Sport Arena, Asociatia CONIL, Asociatia "Hraniti Copiii", Nicoleta Neacsu, Alexandra Dragomirescu, Ilona Amiroaiei, Scoala "Odette", Grupul "Miracol", Voltaj Academy, Ansamblul "Doina Suflet Romanesc", Studio Intermezzo, Rainbow Kids, Club Joe After School, Alexandra Iancu, Palatul Copiilor Pitesti, Magic Steps, Scoala "Regina Maria" Vrancea, Gradinita Iepurasul Bocanila, Celesto Dance Academy, Runi Ballet Studio, Elena Selena Margean, Isabela Voinea, Ruxandra Ballet Studio, Grupul de Dans "Sweeties", Ana Gaucan.

Intrarea este libera, va asteptam cu mic, cu mare, la CONIL Fest editia a XIII-a!

Organizatori: Asociatia Conil si Asociatia 3 M;

Parteneri: Teatrul de Revista "Constantin Tanase", STV JUNIOR, Federatia Star Music

Sponsori: GIBRIL Medical, Clinica Radiologul, Biofarm, Cavit, Aqua Carpatica, Tymbark, Chipita, Vel Pitar, Info Cons, Editura Corint, Omfal Educational, Editura Integral, Editura CASA

Parteneri media: Itsy Bitsy FM, Gold Fm, Radio3Net, Radio Trinitas, STV Junior, Calendarul Magic.ro, GradiniteBucuresti.ro, CalendarulCopiilor.ro, Revista CN Lazar, RomaniaPozitiva.ro, AgendaCulturalaPentruCopii.ro, Florigamibonsai.blogspot.ro, Festivaluri-Romanesti.ro, KidSpots.ro, Woman2Woman.ro, LumeaLuiJunior.ro, Clopotel.ro, BucharestCulturalEvents.ro, Gratuitor.ro, Ghidul Festivalurilor.blogspot.ro, PisicaPeSarma.ro, Melc-Codobelc.ro, Mamadeporofesie.ro, Mamici La Superlativ.ro, Asociatia S.U.P.R.A., WebGrow.ro

Contacte și link-uri utile:

Organizatori
Asociatia CONILAsociatia 3M
Teatrul de revista Constantin Tanase STV Junior Federatia Star Music
Sponsori
Gibril Medical Radiologul Aqua Carpatica Tymbark Chipita Vel Pitar Divertiland Info Cons Editura Corint Omfal Educational Editura Integral Editura Casa
Parteneri media
Prezentarea evenimentului

Ideea CONIL Fest – Festivalul Integrarii s-a nascut in anul 2009, dorindu-si de la bun inceput sa fie un eveniment artistic generos, care sa sprijine talentul si sa incurajeze copiii sa apara pe scena, in fata publicului.

Evenimentul si-a castigat repede un loc intre proiectele importante ale Asociatiei CONIL, cucerind de la an la an un frumos renume si, in acelasi timp, tot mai multi sustinatori si participanti.

Scopul declarat al CONIL Fest – Festivalul Integrarii este sprijinirea integrarii copiilor talentati cu cerinte educationale speciale, prin implicarea acestora in activitati artistice diverse – muzica, dans, interpretare instrumentala – si incurajarea acestora de a aparea in fata publicului.

Obiectivele festivalului